Softshell

Přidáno Mr.Tex

Základní informace

Softshell je všeobecně materiál, který do určité míry zajistí voděodolnost, odolnost proti větru a zároveň teplo fleecu. Ze začátku rozmachu tohoto materiálu se hojně využíval při outdoorových aktivitách, ale v dnešní době si našel cestu i do trochu specifičtější oblasti a tou je reklamní textil. Takovouto oblibu si softshell získal především proto, že nahrazuje v některých neextrémních podmínkách takzvaný cibulový princip oblékání - více vrstev obsaženo v jednom kusu oblečení.

Z čeho se softshell vyrábí

Softshell je název pro druh vícevrstvého materiálu, je na trhu používán ve dvou provedeních – membránový softshell a tkaný softshell.

  • Membránový softshell je materiál třívrstvý. Jak již název napovídá, obsahuje mezi svrchní a spodní částí také membránu, která zajišťuje zvýšenou odolnost proti větru. Svrchní část softshellu tvoří nejčastěji úplet z modifikovaného elastického polyesterového vlákna s vodoodpudivou úpravou. Spodní část je zpravidla ze 1OO% polyesterového fleecu, jenž zajišťuje tepelnou izolaci.
  • Tkaný softshell se vyrábí pouze ze syntetických textilních vláken speciálním tkaním. Oproti membránovému softshellu je lehčí, prodyšnější a zároveň také levnější, jelikož se jedná o méně složitý proces výroby.

Jak softshell funguje

Princip softshellu je založen právě na kombinaci tří vrstev. Svrchní vrstva z modifikovaného polyesterového vlákna zajišťuje částečnou voděodolnost, membrána pak odolnost proti větru a spodní vrstva nejčastěji z fleecového materiálu zase částečnou tepelnou izolaci. Jak vidíte, tak se opravdu jedná o jednoduchý cibulový princip oblékání, jenom využitý u jednoho kusu oblečení. Softshellové bundy jsou určené spíše do mírných podmínek. V zimním období se nevyhnete teplejším bundám a typům oblečení a naopak v létě vás spodní fleecová vrstva může naopak nepříjemně zahřívat. Softshellové oblečení je však výborným kompromisem pro jarní či podzimní období, pohodlně se nosí a při vašich menších výpravách vás navíc nezaskočí ani menší déšť. Funkci svrchní vrstvy můžete ještě podpořit dodatečnou a vhodnou impregnací.

Vhodné oblasti použití

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak membránové softshellové oblečení (nejčastěji bundy) je vhodné opravdu pro outdoorové, lehké sportovní aktivity, ale i běžné každodenní nošení. V reklamním textilu se pro brandování tohoto typu oblečení nejčastěji používá potisk, jelikož prošitím by došlo k narušení funkcí v prošitém místě, jimiž se softshellov materiál vyznačuje. V některých případech je však i vyšívání možné. Oproti membránovému softshellu se tkaný softshell doporučuje spíše pro teplejší období roku právě díky jeho vyšší prodyšnosti a lehkosti.