Fleece

Přidáno Mr.Tex

Základní informace

Fleecem jsou obecně nazývány všechny česané pleteniny ze syntetických vláken, které slouží jako levnější varianta k textiliím z přírodních vláken, ze kterých jsou vyráběny oděvy s vysokými tepelně-izolačními vlastnostmi. Klasickým příkladem jsou vlněné výrobky. Fleece se v posledních letech stal velmi oblíbeným textilním materiálem.

Z čeho a jak se fleece vyrábí

Základem pro výrobu fleecového materiálu je nejčastěji 100% polyester. Ten se zpracovává do krouceného vlákna, to se následně splétá a povrch se pak vyčesává do vlasu. Jeho specifikem je právě krátký, či dlouhý jemný vlas, díky kterému má dobré tepelně-izolační vlastnosti podobné přírodní vlně. Výhodou syntetického fleecu je oproti přírodnímu materiálu jeho dlouhodobá životnost a nenáročná údržba. Nevýhodou však zůstává žmolkovitost materiálu. Po nějaké době stejně jako vlna jemné vlasy následkem praní a nošení zežmolkovatí. To je u tohoto typu materiálu nevyhnutelné. Někteří výrobci tento nežádoucí efekt však minimalizují takzvanou antipeelingovou úpravou.

Využití

Pro výborné tepleně-izolační vlastnosti fleecu se používá tento materiál spíše v chladnějších obdobích roku. Z fleecového materiálu jsou nejznámější mikiny, ale používá se také jako spodní vrstva softshellových bund a vest. Díky své vysoké prodyšnosti a schopnosti hřát, i když je vlhký, se fleec používá hojně ve sportu, ale není výjimkou ani použití v reklamním textilu. Velmi oblíbený je však i při outdoorových aktivitách, kde díky nízké váze tohoto materiálu můžete mít v batohu vždy připravenou mikinu a tak vás nezaskočí ani náhle ochlazení.