Bavlna

Přidáno Mr.Tex

Základní informace

Bavlník je nejdůležitější ze všech plodin pěstovaných pro výrobu textilního vlákna. Vlákna se získávají z plodu keře bavlníku a jsou tvořeny celulózou.
Bavlněná vlákna jsou přítomna ve více než 50 % dnes vyráběných textilií. Kultivace bavlny měla výrazný ekonomický dopad již od doby, kdy byla bavlna poprvé domestikována před přibližně 5000 (možná i 10 000) lety.
V Evropě byla bavlna neznámá až do pozdního středověku. V době průmyslové revoluce se však bavlna stala díky svým fyzikálním vlastnostem velmi důležitou pro textilní průmysl a koncem 19. století představovala přibližně 80 % objemu všech textilních materiálů. V dnešní době si bavlna sice uchovává svoje postavení jako nejvýznamnější přírodní vlákno, ale její význam byl do značné míry snížen vlákny syntetickými. Na dnešní produkci textilií se bavlna podílí zhruba 30 %.

Vlastnosti

Pro spotřebitele je nejdůležitější: Bavlna má dobrou pevnost v tahu (245–373 mN/tex) a v oděru, která se za mokra dokonce asi o 20 % zvyšuje. Proto se používá s výhodou zejména na výrobky, které jsou v tom směru namáhány a musí se často prát.
Výrobky mají příjemný omak a mohou sát značné množství vlhkosti, například potu. I toto je jeden z hlavních důvodů, proč se bavlna rozšířila i do lůžkovin a 100% bavlna je dnes v tomto oboru nejpoužívanějším materiálem.
Jeden z hlavních důvodů vysoké spotřeby bavlny ve světě je velmi výhodný poměr celkových užitných vlastností k ceně produktů.
K nevýhodám patří, že se výrobky z bavlny snadno mačkají, žmolkují a jen omezeně chrání proti chladu.

Pro výrobce příze je z jakostních ukazatelů nejdůležitější délka neboli stapl vláken a stejnoměrnost staplu. U většiny druhů bavlny platí, že delší vlákna jsou jemnější a i relativně pevnější. Z těch se pak nechají vypřádat jemnější, hodnotnější příze.
K hodnocení jakosti patří dále obsah nečistot a nezralých vláken v surovině.

Pro volbu správné bavlny se musí také brát v úvahu:
způsob výroby příze (prstencové, rotorové, mykané, česané, čistá bavlna nebo směs s umělými vlákny)
další zpracování příze (skaní, barvení, bělení, tkaní, pletení atd.)

Využití ve výrobě reklamního textilu

Reklamní textil s bavlnou samozřejmě stále počítá, ale nejčastěji se již používají kombinace přírodní bavlny s různými syntetickými vlákny jako je třeba polyester. Čistá bavlna se dnes používá u vysoce kvalitních svetrů a trik. U trik určených pro následný potisk či výšivku je však vhodné použití bavlny s gramáží o minimálně 200g/m2. Z bavlny se ale nemusí vyrábět pouze trika a svetry. Bavlněné oblečení s příměsí polyesteru nosí i doktoři, z bavlny jsou třeba pracovní kalhoty, montérky. Jedná se opravdu o jeden nejrozšířenějších druhů textilního materiálu.